“ÖRNEK OLACAK YATIRIM”

TC SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI

Latest News

Osmanbaba - “ÖRNEK OLACAK YATIRIM”
TC SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI  - Osmanbaba news

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DowAksa’nın Yalova’da 117 bin metrekarelik alana kurulacak yeni entegre tesisinin temelini attı. 2023 yılında tam kapasiteyle üretime başlayacak ve 30’dan fazla ülkeye ihracat yapan tesis, Türkiye’nin karbon elyaf kullanan endüstriyel sektörlerdeki payını artıracak. Karbon elyafın daha çevreci ürünlerin üretilmesini mümkün kıldığını belirten Bakan Varank, “Dünyanın hem en ekonomik hem de en iyi performansa sahip karbon elyafı Yalova’da üretiliyor.” dedi.

 

Bakan Varank, Yalova’da DowAksa Karbon Elyaf Kompozit Malzeme Üretim Tesisinin temelini attı. Törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı Raif Ali Dinçkök, Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı ve DowAksa Başkan Vekili Ahmet Dördüncü ve DowAksa İcra Kurulu Başkanı Douglas Parks da katıldı.

Türkiye’yi küresel bir üretim üssü haline getirme gayretlerinin mevyelerini verdiğini belirten Varank, konuşmasında şunları söyledi:

ÜRETİM KAPASİTESİ: Temelini atacağımız yeni yatırımla firma, üretim kapasitesini 2 buçuk kat artırarak, ülkemize sağladığı katma değeri çok daha yukarılara taşıyacak. Salgına, savaşlara, dünyada yaşanan bütün belirsizliklere rağmen yatırımlarına durmaksızın devam eden müteşebbislerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu yatırım özelinde ise Türkiye’de yatırım yapmayı düşünen tüm girişimcilere parmakla göstereceğimiz bir yatırım olarak hızla tamamlanmasını temenni ediyorum.

İLERİ TEKNOLOJİ: Günümüzün ezber bozan teknolojilerinin beslendiği ana kaynaklardan biri malzeme bilimindeki ilerlemeler. Yıllar içerisinde sektörel ihtiyaçlar ve beklentiler farklılaştı. Örneğin bir sektörde malzemenin hafif ama darbelere karşı mukavemetli olması beklenirken, başka bir sektörde termal olarak yalıtkan elektriksel olarak iletken yeni malzeme ihtiyacı ortaya çıktı. Dolayısıyla farklı fonksiyonel özellikleri bir arada sunabilen ileri teknolojili malzemeleri ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirebilmek her zamankinden daha önemli hale geldi.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK: Kompozit endüstrisi gelişmeye devam ettikçe ve bu özel malzemelerin sunduğu avantajlar daha da arttıkça farklı sektörlerde yeni kullanım alanları da ortaya çıkacaktır. Karbon elyaf da malzeme biliminin dünyaya kazandırdığı katma değeri çok yüksek ürünlerden biri. Sergilediği özellikleriyle farklı sektörler tarafından her geçen gün daha da fazla tercih ediliyor. 

GENİŞ KULLANIM ALANI: Havacılık, uzay, savunma, inşaat, otomotiv ve yenilenebilir enerji sektörlerinde geniş kullanım alanına sahip son derece stratejik bir malzemeden bahsediyoruz. SpaceX’in Mars’a gitmek için tasarladığı uzay aracından Wimbledon'da tenisçilerin kullandığı raketlere, denizaltılardan roket ve insansız hava araçlarına kadar birçok alanda kullanılıyor.

ÇEVRECİ ÜRÜNLER: İklim değişikliği ve buna paralel olarak AB’deki gelişmeleri de hepiniz yakından takip ediyorsunuz. Avrupa Yeşil Mutabakatı, başta ulaşım, enerji, inşaat, demir-çelik, çimento ve kimyasallar gibi endüstriler olmak üzere tüm sektörlerde köklü değişikliklere yol açacak. Çelik ve alüminyum gibi standart malzemelerle çevreye saygılı emisyon ve yakıt tüketimi değerlerini tutturmak oldukça zor. Bu açıdan, karbon elyaf sahip olduğu üstünlükleriyle daha çevreci ürünlerin üretilmesi mümkün kılıyor.

ULUSLARARASI STANDART: DowAksa, bu olağanüstü malzemeyi Türk mühendislerinden oluşan ekibiyle kısa sürede geliştirip uluslararası standartlarda üretebilmeyi başarmış bir firma. Üstelik dünyanın hem en ekonomik hem de en iyi performansa sahip karbon elyafı burada, Yalova’da üretiliyor. Karbon elyaf sektörü her yıl ortalama yüzde on-on beş oranında büyüyor. Geçtiğimiz yıl 118 bin ton olan talebin, 2030 yılında 400 bin tona ulaşması öngörülüyor.

GLOBAL TEDARİKÇİ: Pazardaki bu talebi öngörerek 2012 yılında bu vizyoner yatırıma imza atan firmamız bunun karşılığını hızlı bir şekilde aldı. Bugün artık ürün gamı, mühendislik çözümleri ve know-how’ı ile karbon elyaf ve kompozit sektöründe dünyanın önde gelen global tedarikçilerden biri oldu. DowAksa’nın bu başarısının arkasında elbette akrilik elyafta dünya lideri olan Aksa ile malzeme bilimi konusunda öncü Dow’un bilgi ve deneyimi var.

30’DAN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT: Yabancı bir şirketin üretim lisansına bağlı olmadan, kendi kaynaklarımızla karbon elyafı üretebiliyor olmamız, ülkemiz adına son derece gurur verici. Firmamızın Ar-Ge çalışmaları, yenilikçi üretim teknolojisi ve ürünlerinin rekabetçi üstünlükleri o kadar iyi ki yerli olarak ürettiği ürünlerini 30’dan fazla ülkeye ihraç ediyor.

REKABET GÜCÜ: DowAksa’nın yakaladığı başarılar, elbette kendiliğinden olmadı. Burada yakalanan başarıda, 19 yılda sıfırdan inşa ettiğimiz Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik ekosistemimizin büyük payı olduğunu ifade etmeliyiz. Yenilikçi politikalarımızla işletmelerimizin Ar-Ge, tasarım, yatırım ve üretim faaliyetlerini destekleyerek mal ve hizmetlerin katma değerini ve rekabet güçlerini artırıyoruz.

YATIRIMCI DOSTU: TÜBİTAK, Kalkınma Ajanslarımız ve KOSGEB aracılığıyla firmalarımızın, müteşebbislerimizin projelerini destekliyoruz. Bakanlık olarak bizler tesis ettiğimiz yatırımcı dostu iş ortamı ile sektörün her zaman yanındayız. Bu doğrultuda, kurulduğu günden itibaren Bakanlık olarak farklı desteklerimizle DowAksa’nın da yanında olduk.

PROJE BAZLI TEŞVİK: DowAksa’nın temelini attığımız bu yeni yatırımı proje bazlı teşvik kapsamında desteklediğimiz projeler arasındaki en güzel örneklerden. Fabrika, mevcut üretim kapasitesini doldurmuş durumda. Yıllara sâri bu yatırımla kurulu üretim kapasitesini iki buçuk kat artacak, 500 kişiye yeni istihdam imkânı oluşturacak. Bu yatırımlar, Türkiye'yi karbon elyaf ve kompozit sektörünün dünyadaki en büyük oyuncularından biri yapacak.

MİLLİ TEKNOLOJİ: İleri teknolojili, yüksek katma değerli malzemeleri geliştirebiliyor, üretebiliyor olmamız çok önemli. Türkiye’nin milli teknoloji ajandasında ilk sıralarda yer alan e-mobilite, uzay, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji alanlarında ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılayabileceğiz.

DowAksa Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Dördüncü, “Bu yatırım katma değerli ihracat ve istihdam olanağı sağlamakla kalmayıp ülkemizin stratejik sektörlerdeki özyeterliliğini de destekleyecek. Yüksek performanslı karbon elyaflarımızla yenilikçi kompozit çözümleri geliştirmeye ve hem yerel hem de globaldeki iş ortaklarımızın hızla yükselen taleplerini karşılamak amacıyla yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

DowAksa İcra Kurulu Başkanı Douglas Parks da Ar-Ge kabiliyetleri sayesinde daha büyük rüzgâr kanatları ve daha yüksek enerji verimliliği sağlayan özel bir kompozit profil üretme imkanına sahip olduklarını ifade etti.

Similar News