16 PROJE, 30 MİLYON TL’LİK YATIRIM

TC SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI

Latest News

Osmanbaba - 16 PROJE, 30 MİLYON TL’LİK YATIRIM
TC SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI  - Osmanbaba news

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ordu’da Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) desteğiyle hayata geçirilen, toplam yatırım tutarı 30 milyon TL’yi bulan 16 projenin açılışını yaptı. Varank, “Her biri birbirinden değerli bu projeler, şehrinizin üreticilerine, turizmcilerine, kadınlarına ve gençlerine hizmet ederek Ordu’nun ekonomisine güç katacak.“ dedi.

 

Bakan Varank, törendeki konuşmasında, Ordu’nun sanayisi ve ticaretinin her geçen yıl üzerine koyarak gelişmeye devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

DEVRİM NİTELİĞİNDE ATILIMLAR: Ülkemizin dört bir yanına kazandırdığımız şehir hastaneleri, üniversiteler, konutlar, OSB’lerle pekiştirdik. Liste öyle uzun ki sadece isimlerini saysanız bile ciltlerce kitap olur. İşte bu yatırımlar sayesinde eğitimden sağlığa, ulaşımdan kentleşmeye, sanayiden teknolojiye birçok alanda devrim niteliğinde atılımlar gerçekleştirdik.

ÇAĞ ATLATTIK: Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, yüz yıllık çalışmayı yirmi yıla sığdırıp ülkemize adeta çağ atlattık. İçeriden ve dışarıdan yapılan tüm müdahalelere, tüm engellemelere rağmen; üretimde, istihdamda, ihracatta, milli gelirde rekor artışlarla bugünlere geldik. Şimdi de aynı kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz.

BÖLGESEL KALKINMA: Tabi bir yandan bu gelişmeleri kaydederken diğer yandan da tüm şehirlerimizin bu büyüme ve ilerlemeden azami ölçüde faydalanmasını temin ediyoruz. Bakanlığımız himayesinde yürütülen bölgesel kalkınma politikaları ile şehirlerimizin potansiyelini harekete geçirecek, rekabet güçlerini artıracak işlere imza atıyoruz. 81 ilimizin tamamında kapsamlı destek programları uyguluyor, etkili projeler geliştiriyoruz.

24 BİNDEN FAZLA PROJE: Bakınız bugüne kadar 26 kalkınma ajansımız vasıtasıyla kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladık. Benzer şekilde, 4 Bölge Kalkınma İdarelerimizle kamu kurumlarının, mahalli idarelerin ve üniversitelerin 6 bine yakın projesini hayata geçirdik.

ÖNEMLİ DESTEKLER: Bildiğiniz gibi Ordu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımız ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaremizin faaliyet alanı içerisinde. Her iki kurumumuz da kuruldukları günden bu yana ilimizin ihtiyaçları ve öncelikleri doğrultusunda çok önemli destekler sağladı, sağlamaya da devam edecek.

16 PROJE, 30 MİLYON TL’LİK YATIRIM: Bu kurumlarımızın destekleriyle hayata geçen tam 16 projenin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Projelerin yatırım tutarı 30 milyon liraya yakın. Yem üretim tesisinden soğuk hava deposuna… Yumurta üretim paketleme tesisinden yerel ürünlerin kadınlar eliyle üretimine… Seracılıktan gastronomi ve alternatif turizme kadar birçok alanı ilgilendiren projeleri ilimize kazandırdık.

ORDU’NUN EKONOMİSİNE GÜÇ KATACAK: Her biri birbirinden değerli bu projeler, şehrinizin üreticilerine, turizmcilerine, kadınlarına ve gençlerine hizmet ederek Ordu’nun ekonomisine güç katacak. Ben şimdiden tüm projelerin ülkemiz ve Ordu’muz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu güzel işlerin tamamlanıp hayata geçmesinde emeği olan tüm kurumlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımızı ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaremizi projelere sağladıkları mali ve teknik destekler dolayısıyla kutluyorum.

MÜJDELER VERDİ: Ordu’nun kalkınmasına katkı sağlayacak yeni projeler geliştiriyoruz. Bu vesileyle buradan güzel müjdeleri de sizlerle paylaşmak istiyorum. Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına sunulan 2022 yılı projelerini değerlendirmeye başladık. Ordu’dan da bütçeleri 6 milyon lirayı aşan 3 projeyi başarılı bulduk. Bu projeleri bu yıl SOGEP’ten destekleyeceğiz.

MESLEKİ YETENEK: Gölköy Belediyesinin “Evrensel Düşün Yerel Pişir” projesi… Ünye Belediyesinin “Genç Fidanlar” projesi… Ve Ordu Büyükşehir Belediyesinin “Geçmişin Lezzetleri Geleceğin Ellerinde” projesi bu yıl destekleyeceğimiz projeler. Bu projelerle de ilimizin gençlerine ve kadınlarına önemli mesleki yetenekler kazandırıp onların istihdam edilmelerini kolaylaştıracağız.

11 YENİ PROJE: DOKAP idaremiz de ilimizin kalkınması için yaptığı yatırımlara hiç ara vermeden devam ediyor. İdaremizin 2022 yılında destekleyeceği projelerin sözleşmelerini çok yakın bir zamanda imzaladık. Bu yıl toplam bütçesi 11 milyon liranın üzerinde olan 11 yeni projeyi ilimize kazandıracağız. Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ünye Belediyesi, Kabadüz ve Perşembe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden gelen bu yeni projelerle ilimizin gelişimini hızlandıracağız.

ÜNYE VE FATSA OSB: Diğer taraftan, buraya gelmeden önce sabah ilk olarak Ünye ve Fatsa OSB’lerimizi ziyaret ettik. Ünye OSB’de altyapı çalışmaları ve fabrika kurulumları tüm hızıyla devam ediyor. Ünye OSB’ye güncel rakamlarla 35 milyon liraya yakın kredi kullandırdık. Fatsa OSB’yi de biliyorsunuz 2022 yılı yatırım programına yeni proje olarak dahil ettik. Buranın kamulaştırma talebi Bakanlığımıza iletildi. 

OLUMLU DEĞERLENDİRİYORUZ: Biz bu talebi olumlu değerlendiriyoruz. Kamulaştırma işlemleri için ek bütçeden ilave kaynak istedik, ödenek gelir gelmez ödemesini yapacağız. İnşallah burayı da hızlı bir şekilde tamamlayıp yatırımcılarımızın hizmetine sunacak ve ilimiz sanayisini çok daha ileri bir noktaya taşıyacağız.

Similar News