GÜNEŞ SİSTEMİNİ TARTIŞAN O GENÇLERLE BULUŞTU

TC SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI

Latest News

Osmanbaba - GÜNEŞ SİSTEMİNİ TARTIŞAN O GENÇLERLE BULUŞTU
TC SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI  - Osmanbaba news

Güneş sistemiyle ilgili yaptıkları tartışma sosyal medyada gündem olan Konyalı gençler, TEKNOFEST’in bu yıl Azerbaycan’da düzenlenecek etkinliklerine katılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, o gençlerle Konya’da bir araya geldi ve bilgilerini pekiştirmeleri için TEKNOFEST Azerbaycan ile Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde onları misafir edeceklerini açıkladı.

 

Bakan Varank, Konya’da Kapsül Teknoloji Platformu’nun açılışını, sosyal medya davetine yanıt veren gençlerle birlikte yaptı. Yozgat’a bilim merkezi kuracaklarını açıkladıklarında kendileriyle dalga geçildiğini ifade eden Varank, “Anadolu’nun her yanını bilim merkezleriyle donatacağız ve bütün gençlerimizin bilime, teknolojiye adapte olmasının önünü açmak istiyoruz” dedi. 

 

300 GENÇLE AÇILIŞ

Varank, Karaman programını bitirdikten sonra Twitter hesabından “Konya’nın kıymetli gençleri, şimdi Karaman’dan yola çıkıyorum. Çok özel bir mekanın açılışını sizlerle beraber yapmak istiyorum. Zindankale’de Kapsül Teknoloji Platformu’nda buluşalım.” paylaşımı yaptı. Mesajın ardından bir saat içerisinde 300’e yakın genç merkezde toplandı.

 

GENÇLER YOL ARKADAŞIMIZ

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Kapsül Teknoloji Platformu Zindankale Yerleşkesinin açılışını gençlerle birlikte yapan Varank, daha sonra gençlerin sorularını yanıtladı. Varank, gençleri, geleceğin Türkiye'sinin inşasında en büyük yol arkadaşları olarak gördüklerini belirterek, bakanlık olarak gençlere dönük yoğun programlar ve aktiviteler yaptıklarını söyledi.

 

24 SAAT AÇIK OLACAK

Açılışı yapılan merkezin gençlerle dolup taşması gerektiğinin altını çizen Varank, "Burası 24 saat açık vaziyete getirilecek. Gençler burada projelerini yapabilecek. Laboratuvarlardan faydalanacaklar. Ders çalışacaklar, hiçbir şey yapmazlarsa koltuklarda oturacaklar." dedi.

 

ASELSAN KONYA

Bakan Varank, ASELSAN Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisinin, kendisini okula davet etmesi üzerine, "İnşallah bir gün de oraya geliriz. ASELSAN, burada vizyoner bir işe öncülük etti. Ankara ve Konya'da olmak üzere mesleki ve teknik anadolu lisesini hayata geçirerek önemli adım attı. Bir önemli işi de Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi'nde çok ciddi bir yatırıma imza atarak yaptı. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu savunma sanayi ürünlerini en önemlileri ASELSAN Konya'da üretiliyor. Önümüzdeki dönemde farklı planlamaları var. Daha katma değerli ve teknolojik ürünleri burada geliştirilmesiyle ilgili planlar var." diye karşılık verdi.

 

TÜBİTAK GELİYOR

Böylece meslek lisesinde ve üniversitede okuyan gençlerin daha rahat iş bulabileceklerini kaydeden Varank, “Bu adımın devamı olarak bizim de TÜBTAK ile Konya'mıza kazandırmak istediğimiz alt yapılar var. TÜBİTAK'ın 1-2 teknoloji merkezini buraya kazandıracağız. Bunun yanında şu anda üretimi yapılmayan sanayi alanlarında da 2 alt yapıyı Konya'mıza kazandırmak üzere planlarımız var. Burada TÜBİTAK'ın mevcudiyeti de hem bu şehrin ekonomisine katkı sağlayacak hem de yüksek teknolojili işlere sanayimizle birlikte imza atmış olacağız." dedi.

 

O GENÇLERLE BULUŞMA

Varank daha sonra gök cisimlerinin hareketleriyle ilgili yaptıkları tartışma, 2020 yılında sosyal medyada viral olan Hasan Hüseyin Karaoğlu, Furkan Şaban Sarı, Nurullah Yıldız ve Murat Seyit Kağnıcıoğlu ile görüştü.

 

SEMİNER VEREBİLECEK HALE GELDİK

Kağnıcıoğlu, 2 yıl önce çekilen videoda tartışmanın astronomiden çok uzak bir konuda başladığını, daha sonra gök cisimlerine ve hareketlerine geldiğini söyledi. Varank, gençlere “Konya Bilim Merkezi’nin size doğrusunu öğretmesi güzeldi değil mi?” diye sordu. Sarı, “Şu an bu konuda seminer verebilecek hale geldik.” demesi gülüşmelere neden oldu.

 

DAHA ÖĞRENMENİZ LAZIM

Varank’ın sizleri Azerbaycan’daki Teknofest’e götürelim, ama önce mevsimler nasıl oluşuyor bir anlatın?” demesi üzerine gençler yeniden güneş sistemini anlattı. Varank “Biraz daha öğrenmeniz lazım.” deyince Şaban Sarı, “Azerbaycan’da tam olarak oturur artık.” diye karşılık verdi.

 

BİLGİLERİ PEKİŞTİRECEĞİZ

Daha sonra açıklamalarda bulunan Varank, “Bu gençlerimiz o videodan sonra bu işin aslını ve doğrusunu öğrenmek için Konya Bilim Merkezi'ne gitti. Mevsimler nasıl oluşuyor? Onu orada öğrenmişler. Arada küçük kaçırmalar oldu. Konunun daha iyi anlaşılması için TEKNOFEST’e götüreceğiz. Orada tekrar gökyüzüyle muhatap edeceğiz. Gökyüzü Gözlem Şenliklerimiz var. Bu gençlerimizi aynı zamanda burada da misafir edeceğiz. Beraber Ay’ı, yıldızları ve gezegenleri izleyeceğiz. Astronomi konuşacağız ve bilgilerimizi pekiştireceğiz." diye konuştu.

 

AKILLARI ALMIYOR

Yozgat’ta bilim merkezi kuracaklarını açıkladığını hatırlatarak “Bizimle dalga geçiyorlar. Yozgat’taki gençlerimizin bilimle ilgilenebileceklerini akılları almıyor maalesef. Oysa Anadolu’nun her yanını bilim merkezleriyle donatacağız. Bütün geçlerimizin bilime, teknolojiye adapte olmasını, bu alanlarda faaliyet göstermesinin önünü açmak istiyoruz” dedi. 

 

FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI

Varank, ziyarette kendisine eşlik eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın cep telefonundan Kadınhanı ilçesindeki meslek yüksekokulu öğrencileriyle görüntülü sohbet etti. Varank, Konya'nın kültürüne hakim olduğunu şehri sevdiğini ve kendisini Konyalıların hemşehrisi olarak gördüğünü söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Altay da Bakan Varank'a, "Konya Fahri Hemşehrilik Beratı" takdim etti.

Similar News