Bakan Muş, Uyuşturucu Yakalamalarında Başarı Gösteren Muhafaza Memurlarına Ödül Verdi

TC TİCARET BAKANLIĞI

Latest News

Osmanbaba - Bakan Muş, Uyuşturucu Yakalamalarında Başarı Gösteren Muhafaza Memurlarına Ödül Verdi
TC TİCARET BAKANLIĞI  - Osmanbaba news

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yaptıkları yatırımlar ve sahada görevli ekiplerin mücadelelerinin meyvelerini verdiğini belirterek, "Yılbaşından bu yana 12,1 ton uyuşturucu madde, 5,1 ton da uyuşturucu madde yapımında kullanılan ara kimyasal ele geçirdik." dedi.

Bakan Muş, İstanbul’da gerçekleştirilen captagon operasyonu ve Esendere Sınır Kapısı'nda yapılan eroin yakalamalarında başarı gösteren muhafaza memurlarına, Gümrükler Muhafaza Komuta Merkezi'nde düzenlenen törenle sertifikalarını verdi. Muş, törende yaptığı konuşmada, Gümrük Muhafaza ekiplerinin yürüttüğü kaçakçılıkla mücadele faaliyetleriyle hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğun ve verimli bir yıl geçirdiklerini söyledi. Bir yandan ihracat temelli, kalıcı ve istikrarlı büyümenin sağlanması için çalışırken diğer taraftan da yasal ticaretin hızını kesmeden yasa dışı ticaretle istikrarlı mücadelelerini sürdürdüklerini vurgulayan Muş, şöyle konuştu:

"Ülkemizin küresel ticaretteki yerini sağlamlaştırmak amacıyla Bakanlığımız, günümüz teknolojisini kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerimize entegre ederek gümrük kontrollerini fiziki müdahale olmadan, etkin ve hızlı şekilde tamamlama düsturuyla hareket ediyor. Bu kapsamda, dünya üzerinde sayılı ülke tarafından üretilebilen araç ve konteyner tarama sistemlerini Savunma Sanayii Başkanlığı ile birlikte çalışarak milli imkanlarla ülkemizde ürettik. İlk Milli Tarama Sistemi'mizi (MİLTAR) Alsancak Limanı'nda faaliyete aldık. Sistemin seri üretimi için çalışmalarımız devam ediyor. Gümrük kapılarımızda bulunan araç ve konteyner tarama sistemleriyle taranan taşıtlara ait görüntülerin, merkezden de eş zamanlı olarak incelenmesi ve yapay zeka ile kaçak eşya türünün tespit edilebilmesi için TÜBİTAK ile Tarama Ağı Projesi’ni hayata geçiriyoruz."

https://ticaret.gov.tr/haberler/bakan-mus-uyusturucu-yakalamalarinda-basari-gosteren-muhafaza-memurlarina-odul-verdi

 

Similar News