YOZGAT'A BİLİM MERKEZİ MÜJDESİ

TC SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI

Latest News

Osmanbaba - YOZGAT'A BİLİM MERKEZİ MÜJDESİ
TC SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI  - Osmanbaba news

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yozgat'a TÜBİTAK ile Yozgat Belediyesinin yapacağı iş birliği çerçevesinde bilim merkezi kurulacağı müjdesini verdi. Varank, yaklaşık 18 milyon lira yatırımla kurulacak olan bilim merkezinin, Çekerek ve Yozgat olmak üzere iki farklı yerleşkeden oluşacağını açıkladı.

 

Bakan Varank, Yozgat’ta Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi eliyle hayata geçirilen, toplam yatırım tutarı 28 milyon lira olan 13 projenin toplu açılışını yaptı. Buradaki konuşmasında, Yozgat’ın imkan ve kabiliyetlerini artıracak yatırımlar yaptıklarını kaydeden Varank, “2002’de ilimizde sadece bir OSB varken biz bu sayıyı 35 milyon liralık yatırımla 4’e çıkardık. Sorgun İŞGEM ve Bozok Üniversitesi Kuluçka merkezi projelerini hayata geçirdik. Bilime, teknoloji üretmeye meraklı gençleri bulmak, onların kapasitelerini ortaya çıkarmak amacıyla şehrimizde Deneyap Teknoloji Atölyesi kurduk.” diye konuştu.

BİLİM MERKEZİ MÜJDESİ

Varank, tüm bunlarla yetinmediklerini belirterek, “Bilim ve gençlik Milli Teknoloji Hamlesi’nin iki önemli odak alanı. Gençlerimizin, bilim ve teknoloji konusundaki yetkinliklerini artırmak üzere atılımlarımıza devam ediyoruz. Bu doğrultuda, Yozgat için güzel bir müjdeyi, bu kürsüden sizinle paylaşmak istiyorum. TÜBİTAK’ın Yozgat Belediyemizle yapacağı iş birliği çerçevesinde Yozgat’a bir bilim merkezi kurma kararı aldık. Bugün projeye ait imzaları atarak gençlerimizi bilim ve teknolojiyle buluşturacağımız merkezin kurulumuna hızlıca başlayacağız.” dedi.

18 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Yaklaşık 18 milyon lira yatırımla kurulacak olan bilim merkezinin, Çekerek ve Yozgat olmak üzere iki farklı yerleşkeden oluşacağını anlatan Varank, “Çekerek yerleşkesini bu yaz, Yozgat Merkez yerleşkesini ise önümüzdeki yıl hizmete açacağız. Bu merkezlerde Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı sağlayacak geleceğin bilim insanlarını, mühendislerini ve teknoloji girişimcilerini yetiştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

PROTOKOL İMZALANDI

Konuşmaların ardından Bakan Varank’ın refakatinde, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse şehirde bilim merkezi kurulmasına ilişkin protokolü imzaladı.

Similar News